Polska

Ponidzie, czyli polska Toskania na wyciagnięcie ręki

Ponidzie

Za polami, za lasami, za wieloma pagórkami, 2 godziny drogi z Katowic znajduje się bajeczne Ponidzie pędzlem malowane.

Ponidzie – co warto zobaczyć, zwiedzić, zrobić …?

Grodzisk Stradów i Świętokrzyska Toskania.

Wpłyń na sielankowy przestwór oceanu, gdzie łąki, pola i lasy frywolnie przeplatają się i wyginają, tworząc smakowity owoc współpracy natury z człowiekiem. Najlepsze krajobrazy znajdziesz w środku ponidzkiego trójkąta, utworzonego z miast: Swoszowice, Krzyż i Czarnocin oraz w okolicy najstarszego grodziska w Polsce w Stradowie.

Ponidzie
Toskania na wyciągnięci ręki…

Bajkowy Pacanów

To właśnie tutaj „umieją podkuć kozy, by chodziły w pełnej chwale!”. Pacanów REWELACYJNIE wykorzystał szansę jaką dała mu popularność Koziołka Matołka. Praktycznie na każdym pacanowskim rogu możemy potknąć się o wizerunek tego parzystokopytnego podróżnika. Jednak to, co zwabiło nas do tej niepozornej miejscowości to … Europejskie Centrum Bajki. No co? W końcu w każdym z nas jest dziecka ślad! 🙂

Przekraczając próg „Bajkowego Świata” rozpoczynasz niezwykłą, interaktywną podróż przez magiczne krainy, pełne niezwykłych dźwięków, stworzeń i opowieści. W tą niezwykłą przygodę zabierze Cię jeden z wyjątkowych przewodników- Pirat, Czerwony Kapturek lub Królewna Śnieżka. My co prawda byliśmy jedynymi dorosłymi bez dzieci, ale bawiliśmy się równie dobrze, co najmłodsi uczestnicy.

Zalew Gacki – ostoja spokojności

Zaanektuj sobie małą zatoczkę, która kotarą z trzcin oddzieli Cię od ciekawskiego spojrzenia sąsiadów. Rozpal grilla, wykąp się w krystalicznie czystej wodzie albo zamocz kija w rybnym eldorado. Możesz też rozgościć się tutaj na dłużej. Dwa klimatyczne campingi (klik, klik), które przycupnęły nad zalewem, pozwolą załapać oddech po intensywnej eksploracji okolicy np. z poziomu dwóch kółek.

Sosna na szczudłach

Poznaj najbardziej zawzięte drzewo w Polsce. Nikt nie będzie mu mówił jak ma żyć, nawet jeżeli resztę życia miałoby spędzić stojąc na 3 metrowych szczudłach. Eksploatacja piasku przez mieszkańców okolicznej wsi odsłoniła system korzeniowy, a reszta piasku i gleby została wypłukana przez wodę i wywiana przez wiatr. Ta (nie)pospolita Sosna stoi w Miejscu Pamięci Narodowej – to tutaj w czasie II wojny światowej rozstrzelano ponad 200 Polaków.

Ponidzie

Wiślica – małe wielkie miasteczko

Małe, bo przez dosłownie jeden rok dumnie nosiła miano najmniejszego miasta w Polsce. Wielkie za sprawą swej bogatej historii, w której zaistniały takie zacne postacie jak Kazimierz Wielki czy Jan Długosz. Ciekawostka: Wiślica przyjęła chrzest prawie 100 lat przed naszą ojczyzną!

Ponidzie – spływ kajakiem

Nida spokojną i płytką rzeką jest, dlatego to idealne miejsce do rozpoczęcia przygody z kajakiem i eksplorowania szuwar, z których dochodzą intrygujące ptasie rozmowy. Na trasie spływu kajakowego nie ma wielu utrudnień: kilka prożków, małe bystrza, pozostałości po starych młynach, zwalone drzewa. Ich pokonanie nie jest szczególnie trudne a z pewnością podnosi atrakcyjność płynięcia.

Ponidzie
Ponidzie
Nida- idealna rzeka na pierwsze rendez vous z kajakarstwem

Zamek rycerski w Sobkowie

Na miejscu znajdziesz ruiny zamku, restauracje, ogrody w stylu angielskim, stajnie rycerską, dzikie ptaki. Dla chętnych turnee po okolicy w stylowej bryczce, spływy kajakowe, nocleg w komnatach i pięknie mizdrząca się Nida tuż za bramami zamku. Zamek rycerski w Sobkowie – robisz to dobrze!

Ponidzie

Chcesz zobaczyć mapę z polecanymi przez nas miejscami?
kliknij mnie!!!

Jeżeli spodobał Ci się nasz wpis, miło nam będzie jak puścisz go dalej.
Myślę, iż mogą Cię zainteresować również te wpisy na naszym blogu.
Nasze podróże możesz śledzić na bieżąco na facebooku i na instagramie.
Dzięki, że byłeś z nami tu przez chwilę <3
Do zobaczenia gdzieś w drodze!

author-avatar

O Magdalena

Z wykształcenia dietetyk, z zamiłowania podróżnik. Na swoim koncie ma 33 odwiedzone kraje i apetyt na zdecydowanie więcej. Maniaczka organizowania podróży na koniec świata. Podwładna dwóch rozpieszczonych kotów.

Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Najstarsze
Najnowsze
Inline Feedbacks
View all comments
kamper fotowoltaika
kamper fotowoltaika
1 rok temu

Kto by pomyślał, że takie miejsce jest tak niedaleko stolicy Śląska!