fbpx

Przewodnik po Waszlowani

O Waszlowani milczą przewodniki, milczą też Gruzini. Nie będzie więc przesadą, gdy powiem, że Waszlowani to gruziński koniec świata i choćby dlatego warto tu się pojawić. Brak Internetu, brak zasięgu, tylko Ty i wiatr delikatnie smyrający główki traw. Po prostu bajka.

Krajobraz Waszlowani przypomina nieco Afrykę. Pełen jest tajemniczych kanionów i półpustynnych sawann, zamieszkanych przez sępy, hieny i szakale. Co ciekawe mimo bogatej fauny najłatwiej tu o spotkanie z … innym Polakiem bądź żmiją. Przypadek? Nie sądzę.

Latem region staje się niemal bezludny, bo temperatury przekraczają 40 stopni Celsjusza.

Wjazd do parku wymaga specjalnych zezwoleń, nocleg dozwolony jest tylko w wyznaczonych miejscach, a z karkołomnym przejazdem korytem rzeki najlepiej poradzi sobie samochód 4×4. Dużo zachodu, wiem, ale to co Waszlowani daje nam w zamian, w pełni wynagradza nam trud i niegodności. Zresztą zobacz sam/a:

No to skoro już zrobiłam Ci smaka, to teraz informacje praktyczne czyli co gdzie jak i kiedy!

Waszlowani: KIEDY JECHAĆ?

Dwa czynniki powinieneś/aś wziąć pod uwagę zanim zaplanujesz podróż do Waszlowani: temperaturę i opady deszczu.

W lecie (czerwiec – sierpień) temperatury dochodzą nawet do 40 stopni, więc o komforcie podróży nie może być mowy. Wiosna i jesień wydają się najoptymalniejszym czasem na podróż.

Deszcz może skutecznie utrudnić Ci jazdę nawet po płaskich powierzchniach, które szybko zamieniają się w błotny survival. By dostać się do Minjus Kure musisz przejechać korytem rzeki. W suchym sezonie jest to malownicza trasa, która podobno w czasie deszczu szybko zamienia się w rwący potok.

Od października do kwietnia pasterze z Tuszetii przybywają na zimę do Waszlowani, a wraz z nimi agresywne psy pasterskie. Jeżeli podróżujesz samochodem, po prostu pobiegną za Tobą kawałek i odpuszczą, gorzej jeżeli będziesz na rowerze albo pieszo…

FORMALNOŚCI

Visitor Centre (41.4625, 46.1036) – tu kupujesz bilety wstępu, rezerwujesz nocleg bungalowach (musisz od razu podać konkretną liczbę nocy), pobierasz mapkę, zadajesz wszelkie nurtujące Cię pytania. Panie mówią po angielsku i są przyjaźnie nastawione

Telefon: +995 577101849
Mail: nseturidze13@gmail.com
Strona http://apa.gov.ge/en/protected-areas/cattestone/vashlovanis-daculi-teritoriebis-administracia

CENY
wstęp : 5 GEL za osobę
opłata za samochód: 5 GEL za samochód
nocleg na campingu: 5 GEL za noc
nocleg w bungalow: dla dwóch osób 40 GEL, dla trzech osób 50 GEL
pozwolenie na wjazd: darmowe

PŁATNOŚĆ TYLKO GOTÓWKĄ
KONIECZNIE weź ze sobą swój paszport i dokumenty samochodu

Posterunek policji (41.4723, 46.0854) – tu pokazujesz paszporty i bilety, a panowie policjanci wystawiają dokumenty pozwalające na wjazd do parku – nie zgub ich! Ze względu na bliskość granicy z Azerbejdżanie prawdopodobnie czeka Cię przynajmniej jedna kontrola policji.

JEDZENIE I WODA

Na terenie parku brak sklepów, więc weź ze sobą odpowiedni zapas jedzenie i sprzęt do gotowania. W Dedoplistskaro jest kilka małych sklepów uzbrojonych w podstawowe produkty, KONIECZNIE, ale serio KONIECZNIE, weź ze sobą dużą ilość wody (tej do picia i do gotowania). Na terenie parku jedyne miejsce, gdzie będziesz mógł uzupełnić zapas wody to Mijniskure.

TRANSPORT

Publicznym transportem dotrzesz tylko do miasta Dedoplitskaro, z którego wciąż daleka droga do samego parku. Pozostaje Ci albo autostop albo wynajęcie prywatnego kierowcy.

Według nas zdecydowanie najlepszą opcją podróżowania po Waszlowani jest samochód i to najlepiej taki z napędem 4×4. My zdecydowaliśmy się na wynajem samochodu wraz z kierowcą z Gruzja z nami Wariatami. W Gruzji taki rodzaj podróżowania wcale nie jest ani rzadkością, ani niebotycznym wydatkiem, a swoboda jaką Ci daję, brak stresu związanego z alternatywnym stanem dróg i minisupry odbywające się w trakcie przejazdu, to największe zalety takiej decyzji.

W Mijniskure spotkaliśmy jednego Polaka, który dotarł tam autostopem. Biorąc pod uwagę rozmiar parku i bardzo małą liczbę odwiedzających, było to przedsięwzięcie wymagające odpowiedniego zapasu czasu i sporej dawki szczęścia.

Waszlowani można zjechać również rowerem. Szutrowe drogi o niewielkim nachyleniu nie powinny stanowić wyzwania, jednakże pamiętaj o tym, że latem temperatury mogą być naprawdę wysokie i zaopatrz się w odpowiednią ilość wody.

Nie widzieliśmy nikogo, kto przemierzałby park pieszo i nie jesteśmy tym faktem absolutnie zaskoczeni. Olbrzymi przestwór parku, bardzo limitowany dostęp do wody pitnej i możliwość spotkania dzikiej zwierzyny lub psów pasterskich powinno skutecznie odstraszyć najbardziej szalonych piechurów. Innymi słowy – nie polecamy.

PALIWO

Na terenie parku nie ma stacji benzynowych, więc zatankuj samochód do pełna i zaplanuj trasę tak, by wystarczyło Ci go aż do powrotu do Dedoplistkaro.

Ostatnia stacja przed wjazdem do parku 41.4499, 46.1299

MAPA

W Visitor Centre zakupisz bardzo poglądową mapę (3 GEL). O jakiejkolwiek dokładności nie ma tutaj mowy, ale daje mniej więcej ogląd sytuacji.

Maps.me to aplikacja, której będziesz cholernie wdzięczny tuż po tym, jak GoogleMaps postanowi Cię przekonać, ze te bezkresne stepy za oknem, to tak naprawdę ulica Mariacka w centrum Katowic.
Nie zapomnij tylko wcześniej ściągnąć mapy parku na Maps.me.
W Waszlowani czasem natrafisz na jakieś drogowskazy, ale jest to bardziej sugestia niż rzeczywista pomoc.

ZASIĘG

Pojawia się i znika. Dobrze jest mieć aplikacje (mapy, google translate) w wersji offline.

Jeżeli ten wpis okazał się dla Ciebie przydatny, będzie mi miło jak postawisz mi kawę, która doda energii do tworzenia kolejnych treści.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

NOCLEG

Bungalowy w Mijniskure (41.1117, 46.6462).  

Tutaj naprawdę człowiek ma wrażenie, ze znalazł się na końcu świata. Potęga gór, dzikość stepu, rzeka Alazani i Ty. Jak dla mnie miodzio.

Wyposażenie bungalowów jest bardzo podstawowe (łóżka, łazienka z ciepłą wodą, stolik), a w nocy brak prądu.

KONIECZNIE weź ze sobą:
Zapas jedzenia
Środek na komary
Wodę (będę powtarzać do znudzenia!)
Sztućce, kuchenkę turystyczną
Śpiwór
Źródło światła

Koszt noclegu: 40GEL/noc/pokój dwuosobowy; 50GEL/noc/pokój trzyosobowy. My rezerwowaliśmy nocleg po przyjeździe do Visitor Centre, tutaj też dokonywaliśmy wszystkich opłat. W sezonie turystycznym polecam to zrobić wcześniej kontaktując się z Visitor Centre (+995 577101849)

Bungalowy w Mijniskur
W końcu można uzupełnić wodę

Campingi

Na terenie parku jest też opcja noclegu w campingach (5 GEL/noc/osoba). Jeżeli zdecydujesz się na tą opcję weź ze sobą sprzęt campingowy albo wypożycz go w Visitor Centre

WASZLOWANI: Proponowany plan wyjazdu

Zrezerwuj sobie kilka co najmniej 2 dni – uwierz mi, nie będziesz żałować

Ma północ rozciągają się płaskie tereny uprawne, podczas gdy postrzępione, zniszczone przez wiatr klify Alesilebi opadają na południe. W oddali Ścieżka biegnie wzdłuż samej krawędzi klifu, zanim stopniowo schodzi w dół, by dotrzeć do szerokiej, trawiastej i usianej drzewami doliny

Ta przestrzeń!
  • Border guard post (41.1390, 46.5798) – tutaj musisz okazać strażnikom paszport, dokumenty samochodu, pozwolenie na wjazd z posterunku policji i dokumenty z Visitor Centre, by kontynuować drogę do Mijniskure.
  • Usakhelo Viewpoint (41.1272, 46.6070) – spektakularny punkt widokowy z platformą. Nie będę pisać jak epickie jest to miejsce – pokażę Ci:
Najpiękniejszy punkt widokowy w Waszlowani
Droga do Mijniskure
  • Ostatni przystanek – bungalowy w Mijniskure i Supra 🙂
Czas na supre!
Z rangersami

Niestety nie wiedzieliśmy o istnieniu dwóch grup błotnych wulkanów Takhti-Tepha  (41.2459, 45.8439) i Kilakupra (41.3342, 45.7698, potrzebne jest specjalnie pozwolenie) oraz o Kanionie Niedźwiedzia (Bear Canyon). Podobno warto, ale że sami nie byliśmy to ani nie polecamy ani nie odradzamy, ale jeżeli się zdecydujesz to daj nam znać 😀

Jeżeli spodobał Ci się nasz wpis, miło nam będzie jak puścisz go dalej.
Myślę, iż mogą Cię zainteresować również te wpisy na naszym blogu.
Nasze podróże możesz śledzić na bieżąco na facebooku i na instagramie.
Dzięki, że byłeś z nami tu przez chwilę <3
Do zobaczenia gdzieś w drodze!

Z wykształcenia dietetyk, z zamiłowania podróżnik. Na swoim koncie ma 33 odwiedzone kraje i apetyt na zdecydowanie więcej. Maniaczka organizowania podróży na koniec świata. Podwładna dwóch rozpieszczonych kotów.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
G-8ZVJD2KRYR