Azja, Kraje

19 rzeczy, których nie wiesz o Azerbejdżanie

1. W Azerbejdżanie znajduje się około 400 błotnych wulkanów

Wulkan błotny to gaz ziemny, który wydobywając się z ziemi porywa ze sobą mieszankę iłu, piasku i mułu. Wypływające błoto jest przyjemnie ciepłe i bogate w związki mineralne, dlatego oprócz epickości samej kąpieli w wulkanie dodatkowe korzyści odczuje nasza skóra. Ze względu na obecność gazu zapalenie papierosa podczas błotnego relaksu nie jest do końca dobrym pomysłem.

2. Gobustan to unikatowe miejsce na skale światową

W Parku Narodowym Gobustan znajdziemy wspomniane wulkany błotne, około 6000 rysunków skalnych sprzed 25000 lat (!), a także  „muzyczne kamienie” zwane Gaval Dash, które w czasach prehistorycznych służyły jako instrumenty, a w 2012r. zrobiły furorę podczas otwarcia konkursu Eurowizji.

3. Na ulicach Baku co roku odbywa się wyścig Formuła 1 …

… a na torze kierowcy osiągają prędkość 360km/h!

4. Nieoficjalna nazwa Azerbejdżanu to „Ziemia Ognia”

W miejscowości Surakhani znajduje się świątynia ognia, która została wybudowana w miejscu, gdzie pojawiało się siedem płomieni. Dla zoroastrian ogień to rzecz święta, dlatego wkrótce zaczęli ściągać tu pielgrzymi z całego Kaukazu, a także z  Indii, by oddać cześć wiecznym płomieniom.
Naukowe wyjaśnienie tego fenomenu jest dość prozaiczne – tuż pod powierzchnią ziemi znajdowały się ogromne złoża gazu, który wydostając się na zewnątrz ulegały samozapłonowi.
Wraz z rozwojem wydobycia gazu płomienie w świątyni zgasły. Obecnie ogień podtrzymywany jest gazem dostarczanym … rurociągami.

Inne miejsce kultu ognia to Yanar Dag – płonąca od kilkudziesięciu lat, niezależnie od pogody góra. Tak naprawdę płonie tylko podnóże, ale „płonąca góra” to bardziej chwytliwe hasło niż „płonące podnóże góry”.

Azerbejdżan

Symbol Baku to Flame Towers – trzy ogniste wieże, nawiązujące do uwielbienia ognia i reprezentujące siłę i wieczność. W nocy są pięknie podświetlone i działają hipnotyzująco!

Azerbejdżan Baku

Yanar Bulag, czyli płonące źródło. W Azerbejdżanie wszystko jest możliwe, nawet podpalenie wody. A wszystko to dzięki … wydobywającemu się metanowi. Wystarczy tylko iskra i … mamy wodę ognistą. Życie jest znacznie ciekawsze od naszej wyobraźni.

https://www.youtube.com/watch?v=0wtGLET4aoo  

5. Sport narodowy na każdym rogu

Backgammon i szachy to dwie najpopularniejsze dyscypliny sportowe (tak, sportowe!) w Azerbejdżanie, a pojedynki uliczne zawsze gromadzą spory tłum gapiów. To właśnie z Azerbejdżanu pochodzi znany, utalentowany i utytułowany szachista Garry Kasparov. 

Azerbejdżan
Azerbejdżan Baku

6. Najwięcej Azerbejdżan mieszka w … Iranie

W 1828 roku w wyniku porozumienia pomiędzy Rosją a Iranem została wytyczona granica, dzieląca Azerbejdżan na część północną pod władaniem ówczesnej Rosji (obecnie niepodległa Republika Azerbejdżanu) i południową, która po dziś dzień stanowi prowincje północnego Iranu. W wyniku tego podziału 8 mln narodu azerskiego żyje w Azerbejdżanie, tymczasem ok. 25 mln mieszka w Iranie.

7. Co łączy Żeromskiego z Azerbejdżanem?

Odpowiedź brzmi: „Przedwiośnie”. Jej główny bohater, Cezary Baryka urodził się i wychowywał w Baku i to właśnie tutaj przeżywał fascynację rewolucją i był świadkiem rzezi Ormian. Ciekawostka w ciekawostce: Żeromski nigdy nie postawił swej literackiej stopy w Azerbejdżanie, a wszystko co wiedział o Baku usłyszał od dwóch Polek, żon bakijskich aptekarzy.

8. Jak pić herbatę jak prawdziwy Azerbejdżanin

Picie herbaty to bardzo ważny fragment kultury Azerbejdżanu. Nalewa się ją do filiżanek w kształcie gruszek, których kształt pozwala na utrzymanie optymalnej temperatury podczas delektowania się napojem. Herbata zawsze podawana jest z dużą ilością cukru, cukierków i dżemu.

INSTRUKCJA OBSŁUGI HERBATY
1. Nie wrzucaj cukru do herbaty.
2. Zamocz kostkę cukru w herbacie.
3. Ugryź kawałek i przytrzymaj go w ustach.
4. Siorbnij herbatę.

Azerbejdżan

Ten bardzo ciekawy sposób picia herbaty i ilość cukru „ciamkanego” z każdym łykiem może być przyczyną ciekawostki numer 9.

9. Uśmiech na wagę złota

Złoto w Azerbejdżanie od lat używane jest w dentystyce jako materiał plastyczny i odporny na korozje, dlatego w przypadku Azerbejdżan złoty uśmiech może być zarówno komplementem jak i diagnozą stanu uzębienia.

Jeżeli ten wpis okazał się dla Ciebie przydatny, będzie mi miło jak postawisz mi kawę, która doda energii do tworzenia kolejnych treści.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

10. Nietuzinkowe spa

W Polsce popularne są kąpiele w piwie, a w Azerbejdżanie w … ropie naftowej. W miejscowości Naftalan można skorzystać z tego niecodziennego zabiegu, który według zwolenników leczy prawie wszystko. Jednakże zbyt długie namaczanie może być szkodliwe dla zdrowia, a dla osób ze schorzeniami kardiologicznymi, może być to ostatnia kąpiel.

11. Państwo na “A”, o którym lepiej nie wspominać

Azerbejdżan jest w nie najlepszych stosunkach z Armenią. Mówiąc „nie najlepszych” mam na myśli, że obydwa kraje szczerze się nienawidzą. „To oni zaczęli” mówią Azerowie. „To wszystko ich wina” twierdzą Ormianie. Z jednej i drugiej strony wielokrotnie dochodziło do masakrycznych rzezi, a cały konflikt był podsycany przez (a jakżeby inaczej) Rosję.

Przekraczając gruzińsko-azerbejdżanska granicę wielokrotnie byliśmy pytani o to, czy byliśmy w Armenii. Pieczątka w paszporcie z Górskiego Karabachu skutecznie uniemożliwiłaby nam wjazd. Samo wymówienie słowa na „A” powodowało zagęszczenie atmosfery, jak po dodaniu mąki ziemniaczanej do sosu śmietanowego.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj

12. W Baku jest największe KFC na świecie!

Zajmuję powierzchnie 1600 m2 i może obsłużyć 300 klientów!

13. Azerbejdżan – kraj ropą naftową płynący

Azerbejdżan

Ropę naftową wydobywano tutaj już w średniowieczu – roczna produkcja sięgała tu 4 tys. ton.

Na początku XX wieku z Azerbejdżanu pochodziła połowa ropy naftowej wydobywanej na świecie.

Azerbejdżan Baku

Uważa się, że właśnie na bakijskiej ropie Alfred Nobel zbudował swoją potęgę finansową. Pod koniec XIX wieku pod kontrolą Towarzystwa Braci Nobel znalazła się ponad połowa azerbejdżańskiej produkcji naftowej.

To właśnie tutaj powstał pierwszy naftociąg, łączący Baku z Supsą o długości 883km. Ojcem chrzestnym tego przedsięwzięcia był na rodak inż. Rozwadowskiego.

Wydobycie ropy naftowej z dna morskiego jest możliwe również dzięki Polakowi -Witoldowi Zglenickiemu, który skonstruował prototyp platformy wiertniczej, a jego badania geologiczne potwierdzające istnienie olbrzymich złóż ropy na dnie Morza Kaspijskiego, były bezpośrednią przyczyną rozkwitu naftowej potęgi Baku.

Neft Dashlar, to pierwsze, a zarazem największe miasto wybudowane na palach na morzu, którego najważniejszym celem istnienia było/jest wydobycie ropy naftowej z dna Morza Kaspijskiego.

Więcej informacji dotyczących wydobycia ropy naftowej w Azerbejdżanie znajdziesz tutaj

14. Baku to najniżej położona stolica na świecie

Znajduje się na 28m p.p.m.

15. Religia i kobiety

Azerbejdżan jako pierwszy kraj kaukaski przyjął islam i mniej więcej 93% populacji identyfikuje się jako muzułmanie. Tymczasem tylko niewielka część społeczeństwa uznaje wyznawanie wiary za ważne. Azerbejdżan chlubi się tolerancją i wolnością religijną zapisaną w Konstytucji. Jest to również pierwszy muzułmański kraj, w którym kobiety otrzymały prawa wyborca – w 1918 roku (w tym samym roku co Polska i 97 lat przed Arabią Saudyjską).

16. Najbardziej popularnym samochodem na drogach Azerbejdżanu jest Łada…

… dla której nie ma gór nie do pokonania…
… nie czuje jak rymuje …
… o boshe, ja tworze!

Azerbejdżan Lahic
Azerbejdżan

17. Dywan – duma i symbol Wschodu

Nie doceni ręcznie tkanego dywanu ten, kto nie zobaczył na własne oczy ile czasu, precyzji, doświadczenia i CIERPLIWOŚCI wymaga wyszycie jednego, maleńkiego wzorku. A każdy taki mały wzorek niesie za sobą duży przekaz. 

Azerbejdżan

W 2010 roku SZTUKA tkania dywanów została wpisana na listę niematerialnego dziedzictwa UNESCO.

Ku czci dywanów powstało w Baku niezwykłe i nowoczesne muzeum, którego gmach przypomina zrolowany dywan, a w środku można podziwiać prawdziwe dzieła sztuki z całego świata.

Azerbejdżan

18. Polscy architekci współodpowiedzialni za piękno Baku  

Gosławski, Skórewicz i Płoszko to trzech wybitnych architektów, których umiejętności zostały docenione i wykorzystane do tego, by Baku stało się jednym z piękniejszych stolic. A że okolicznym naftowym baronom pieniędzy na projekty, materiały i wykończenie pieniędzy nie brakowało, dla naszych rodaków tylko niebo stanowiło ograniczenie.

 http://www.kaukaz.net/cgi-bin/blosxom.cgi/polish/azerbejdzan/architekci_azerbejdzan

19. Ludzie w Azerbejdżanie to prawdziwe dobro narodowe

Ciepli, życzliwi, pomocni, ciekawi świata, cudowni. W Azerbejdżanie gościnność to kwestia honoru. Szklanka herbaty musi być zawsze pełna, stół suto zastawiony, a gość ma się czuć jak członek rodziny. I nie ważne, ze dopiero spotkaliście się na drodze i w sumie nie macie jak ze sobą pogadać, bo twoja znajomość języka azerskiego jest słaba, a ich znajomość polskiego jeszcze gorsza. Ogrom otrzymanej gościnności, przy jednoczesnej biedzie panującej biedzie na wioskach to coś, co jeszcze długo będzie rozgrzewać moje serce.

Azerbejdżan

Jeżeli spodobał Ci się nasz wpis, miło nam będzie jak puścisz go dalej.
Myślę, iż mogą Cię zainteresować również te wpisy na naszym blogu.
Nasze podróże możesz śledzić na bieżąco na facebooku i na instagramie.
Dzięki, że byłeś z nami tu przez chwilę <3
Do zobaczenia gdzieś w drodze!

author-avatar

O Magdalena

Z wykształcenia dietetyk, z zamiłowania podróżnik. Na swoim koncie ma 33 odwiedzone kraje i apetyt na zdecydowanie więcej. Maniaczka organizowania podróży na koniec świata. Podwładna dwóch rozpieszczonych kotów.

Subscribe
Powiadom o
guest
4 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze
Inline Feedbacks
View all comments
Michal
Michal
5 lat temu

Skoro przewodnik przeczytalem to wsiadam w ahto i jade:-)

Ewa
Ewa
2 lat temu

Super opis!