Albania

Durres – przewodnik bardzo praktyczny

Durres to jedno z najstarszych albańskich miast, w którym znajduje się najważniejszy port w kraju. Nie jest to najbardziej urodziwy kurort na świecie, ale posiada kilka niezaprzeczalnych zalet, które czynią go łakomym wakacyjnym kąskiem.

Dlaczego Durres to dobry wybór?

  • W ciągu 40 min od momentu odebrania bagażu na lotnisku możesz być już na plaży i pić drinka z palemką.
  • Plaże są długie, piaszczyste i szerokie, a woda płytka = idealne miejsce dla rodzin z małymi bąbelkami.
  • Durres to świetna baza wypadowa do zwiedzania nie tylko Albanii, ale również Czarnogóry, Kosowa, Macedonii.
  • W okolicy jest sporo atrakcji dla rodzin z dziećmi, np. Aqua Park Albania Blue Magic Water (41°21’59.0″N 19°41’16.9″E).
  • Baza noclegowa jest ogromna, sporo tu wypożyczalni samochodów i biur podróży.

Psst! Klikając w koordynaty zostaniesz przekierowany do Google Maps 🙂

Free walking tour

Zwiedzanie każdego nowego miejsca zaczynam od free walking tour, czyli wycieczki z przewodnikiem, za którą nie musimy płacić ustalonej z góry kwoty. Każdy uczestnik na koniec sam decyduje, ile zapłaci osobie oprowadzającej. Dlatego możesz być pewny, że przewodnik ze wszystkich sił będzie się starał, żeby wycieczka była na tyle ciekawa i pełna przydatnych tipów, abyś na koniec nie miał oporów przed sięgnięciem po portfel.

Oferty free walking tour w Durres znajdziesz tutaj: https://www.guruwalk.com/durres?listing_page=true&origen=search.

Centrum miasta

Durres ma zaskakująco przyjemne centrum. Co prawda daleko mu do Beratu czy Gjirokastry, ale nadal jest tu wystarczająco ładnie, by chcieć sobie po nim podreptać. Przy wysadzanym palemkami placu (Town Square – Sheshi Liria; 41°18’48.0″N 19°26’46.7″E) znajdują się ratusz, teatr oraz Wielki Meczet (Xhamia e Madhe e Durresit), który w dniu otwarcia w 1931 r. był największym meczetem w Albanii.

Jeżeli będziesz wystarczająco zawzięty, to niedaleko placu odnajdziesz starożytne ruiny. Niestety, nie stanowią one wartości dodanej. Niegdyś tętniące życiem forum romanum to obecnie kilka kolumn na nieciekawym tle. Tuż obok odnajdziesz ruiny term o atrakcyjności na poziomie widoku ususzonej paprotki.

Balkon Durres

Lokalizacja: 41°18’46.1″N 19°26’38.3″E

Na szczycie baszty dawnych murów obronnych znajduje się punkt widokowy. Powiadają, że z odpowiedniej wysokości to i Sosnowiec ładny, i faktycznie taka perspektywa nieco pomaga Durres. Trafić tu możesz od strony ulicy Rruga Teodor Komneni, skręcając tutaj: 41°18′47.75″N 19°26′36.16″E.

Czynne: całą dobę

Bilet: darmowy

Zamek Durres / Wieża Wenecka (Torra Veneciane)

Lokalizacja: 41°18’34.8″N 19°26’49.0″E

Bilet: 600 leków

Mury zamku pochodzą z V w. To ocalały fragment dzieła cesarza Anastazjusza I, który zastał Durres bezbronne, a zostawił jako jedno z najlepiej ufortyfikowanych miast w okolicy. Wieża wenecka została zbudowana na szczycie pozostałości wieży bizantyjskiej ok. XV w., a następnie wyposażona w groźne armaty broniące miasto od strony morza.

7.04.1939 r. zamek stał się odpowiednikiem naszego Westerplatte, kiedy to zaledwie 360 Albańczyków próbowało powstrzymać włoskie natarcie. Uzbrojeni jedynie w broń strzelecką i 3 karabiny maszynowe trzymali najeźdźców na dystans przez kilka godzin, dopóki włoskie lekkie czołgi nie wkroczyły do akcji i nie przejęły miasta.

Wieża wenecka przeszła niedawno metamorfozę i w jej wnętrzach otworzono intrygującą wystawę multimedialną z elementami VR-u. Warto się wdrapać na samą górę wieży, by rzucić okiem na miasto i port.

Amfiteatr w Durres (Amfiteatri antikromaknë Durres)

Lokalizacja: 41°18’43.9″N 19°26’42.2″E

Godziny otwarcia:

wtorek–sobota: 9:00–16:00

niedziela: 9:00–14:00

poniedziałek: nieczynne

Bilet: 2 euro

W II w. w Durres powstał największy amfiteatr, jaki kiedykolwiek zbudowano na Bałkanach, mogący pierwotnie pomieścić 20 000 widzów, czyli połowę mieszkańców Sopotu. Do IV w. na arenie odbywały się walki gladiatorów. Po pierwszym trzęsieniu ziemi w 345 r. powstała tu kaplica chrześcijańska z freskami i mozaikami, w kolejnych wiekach amfiteatr służył jako cmentarz, by w czasach panowania Turków zostać najzwyczajniej w świecie zasypany piaskiem. Obiekt został częściowo odkopany dopiero w 1966 r.

„Amfiteatr nie jest w najlepszym stanie” to naprawdę delikatne określenie stanu rzeczy, ale na szczęście za zwiedzanie zabytku pobierana jest adekwatna do poziomu atrakcyjności opłata w wysokości 2 euro.

Willa króla Ahmeta Zogu (Vila e Ahmet Zogut)

Lokalizacja: 41°18’52.2″N 19°26’18.4″E

Coś dla fanów urbexu. Jeżeli uda Ci się obłaskawić cerbera w postaci ochroniarza, to może wejdziesz na teren pałacu pierwszego prezydenta, a później króla Albanii – Ahmeta I Zogu. Za panowania Envera Hodży willę odwiedzali przywódcy wielu państw socjalistycznych, m.in. Nikita Chruszczow. Po zamieszkach w Albanii w 1997 r. wnętrze zamku zostało poważnie zniszczone i do dziś willa stoi opuszczona.

The Albanian College

Lokalizacja: 41°18’38.3″N 19°26’42.8″E

Jeden z bardziej okazałych budynków w Durres. Nie mam pojęcia, jak wyglądała Twoja podstawówka czy szkoła średnia, ale jestem pewna, że na pewno nie tak. Już same wejście, strzeżone przez smukłe kolumny jest naprawdę imponujące. Jeżeli masz możliwość, spróbuj zajrzeć do środka, by zobaczyć dziedziniec „trochę” różniący się od sal gimnastycznych, na które za dzieciaka spędzano nas na akademie.

Muzeum Archeologiczne (Muzeu Kombëtar Arkeologjik)

Lokalizacja: 41°18’41.4″N 19°26’24.9″E

Tymczasowo zamknięte

Bilet: 400 leków

Ze względu na długą i ciekawą historię sięgającą VII w. p.n.e. nic dziwnego, że w Durres znajduje się największe muzeum archeologiczne w Albanii założone w 1951 r. Wewnątrz można znaleźć kilka tysięcy(!) artefaktów i reliktów starożytnej kultury iliryjskiej – od epoki rzymskiej i bizantyjskiej, aż po okres osmański.

Muzeum obecnie jest w trakcie renowacji.

Promenada Vollga

Lokalizacja: 41°18’37.0″N 19°26’05.6″E

Na północ od portu rozciąga się promenada, która jest całkiem przyjemnym miejscem na mapie Durres. Znajdziesz tam kilka ciekawych posągów osób, które w żaden sposób nie są związane z Albanią. Spotkasz tu m.in. Micka Jaggera, Johna Lennona czy Boba Dylana. Na końcu deptaka znajduje się Sfinksi, czyli ogromna, betonowa (jakżeby inaczej) instalacja ze schodami schodzącymi do morza i wspaniałym widokiem.

Bunkry

Wędrując po okolicy, z pewnością natkniesz się na bunkry, ale całkiem spore skupisko odnajdziesz tutaj: 41°18’49.5″N 19°26’22.7″E. To pozostałość po rządach paranoika Envera Hodży, który próbował się przygotować na atak wyimaginowanego wroga. Nikt dokładnie nie wie, ile dokładnie jest bunkrów w Albanii, rozpiętość liczbowa jest spora od 300 000 do nawet 600 000! Bunkry nigdy nie zostały użyte, natomiast pochłonęły wiele istnień ludzkich.

Przez Egnatię

W Durrës swój bieg rozpoczynała rzymska droga Via Egnatia, która docierała aż do Bizancjum (dzisiejszego Stambułu). Co ciekawe, jeżeli od dziecka marzyłeś o tym, by podążać śladami starożytnych kupców i legionistów, to w końcu będzie mógł zrealizować swoje marzenia! Obecny szlak to zaledwie 475 km przez Albanię, Macedonię Północną aż do Saloników w Grecji.

Przy organizacji pieszej lub rowerowej wycieczki pomocna będzie strona https://www.viaegnatiafoundation.eu/index.php/hiking-wandern/via-egnatia-hiking-trail.

Plaża Durresit (Plazhii Durresit)

41°17’33.0″N 19°30’13.0″E

Opinia Google: 3,8

Ośrodek plażowy • Łatwy dostęp • Jasny, drobny piasek • Turkusowa czysta woda• Dla rodzin z dziećmi

Na południe od portu, wzdłuż nabrzeża, rozciąga się szeroka i piaszczysta plaża o długości ponad 10 km. Otoczona jest hotelami, restauracjami, sklepami, kawiarniami i wszystkim, czego wczasowicz może potrzebować. Morze jest tutaj dość płytkie, dlatego też jest bezpieczne dla maluchów. Niestety, spora ilość śmieci uprzykrza cieszenie się tym miejscem.

Plaża West End

Lokalizacja 41°19’31.6″N 19°25’16.6″E

Opinia Google: 4,2

Ośrodek plażowy • Łatwy dostęp • Jasny, drobny piasek • Turkusowa czysta woda

Kameralna plaża z instagramowymi wiatrakami, miłym beach barem i dość kiepskim dojazdem. Super miejsce na ucieczkę dla tych, którzy chcą odetchnąć od miasta.

Pozostałe plaże w okolicy, na których możesz rozłożyć swe boskie ciało:

Wskazówka!

Najlepszą encyklopedią wiedzy na temat plaż w Albanii (i nie tylko) jest https://beachsearcher.com/.

Jednak najlepsze, co możesz zrobić w Durres, to z niego wyjechać.

Durres to świetna baza wypadowa i piszę to bez miligrama ironii. Niesamowite Jezioro Shkopet, spływający winem Berat, chilloutowa Szkodra, spektakularny rejs po Jeziorze Koman – to wszystko i wiele innych miejsc jest może nie na wyciągnięcie ręki, ale w zasięgu 1-dniowych wycieczek. Jeżeli chcesz, możesz nawet przekroczyć granicę i odwiedzić Czarnogórę, Kosowo lub Macedonię Północną.

Gdybyśmy za pierwszym razem przyjechali tylko do Durres, na pewno nie zakochalibyśmy się w Albanii i nie wracalibyśmy do niej 6 razy.

Durres: Restauracje

Sema Durres $$

Lokalizacja: 41°19’28.3″N 19°27’23.5″E

Opinia Google: 4,5

https://www.semadurres.com

Tu jest jakby luksusowo. Eleganckie wnętrza, profesjonalna obsługa, obfite porcje. Zjedliśmy tu bardzo dobrą zupę rybną, dobre linguine w sosie pomidorowym, ale niestety owoce morza nas nie powaliły.

Spaghetteria Luli $

Lokalizacja: 41°18’49.6″N 19°26’50.1″E 

Opinia Google: 4,9

https://www.facebook.com/spaghetteriaLuli

Knajpka polecana we włoskim przewodniku. Wiedząc, jakiego fizia mają Włosi na punkcie jedzenia, tyle powinno Ci wystarczyć. Bardzo niepozorna restauracja prowadzona przez matkę z synem. Menu jest stałe, najpierw wybierasz makaron, potem dodatki i (af kors) wino. Dla tego ravioli z kremem truflowym wrócę kiedyś do Durres.

Aragosta Hotel &Restaurant $$

Lokalizacja: 41°18’42.9″N 19°26’02.3″E

Opinia Google: 4,3

https://aragosta.al

Elegancka restauracja z widokiem na morze, w której owoce morza były na tyle dobre, że po zjedzeniu jednej, całkiem sporej porcji od razu zamówiliśmy drugą.

Targ (Tregu Përditshëmi Fruta Perimeve)

Lokalizacja: 41°19’09.4″N 19°27’08.0″E

Dobre miejsce na tzw. local experience, czyli podglądanie lokalsów i obłowienie się w wygrzane w albańskim słońcu warzywa i owoce.

Dojazd do Durres

Transport z lotniska w Tiranie do Durres

Najtańszym sposobem dotarcia z lotniska w Tiranie do Durres jest autobus. Podróż trwa 35 min i kosztuje tylko 480 leków (4 euro). Autobus odjeżdża z przystanku na lotnisku (41°25’00.8″N 19°42’51.5″E) 5 razy dziennie o 10:00, 12:00, 15:30, 17:00 i 22:00. Bilet możesz kupić u kierowcy, a dla takich control freaków jak ja jest opcja rezerwacji biletów przez Internet (np. przez stronę busbud.com).

Możesz także zdecydować się na podróż taksówką, co przy kilku osobach może być korzystnym cenowo rozwiązaniem. Oficjalne taksówki mają ustaloną cenę za transfer lotniskowy, ale i tak upewnij się, ile zapłacisz, nim trzaśniesz drzwiami od środka, albo po prostu zarezerwuj przejazd online (https://tiataxi.al/). Alternatywą dla taksówek lotniskowych jest Lux taxi, które również możesz rezerwować online (https://taxiluxalbania.al/book-a-taxi/). Podróż z lotniska do Durres kosztuje 3000 leków (25 euro). Wszystkie oficjalne taksówki na lotnisku w Tiranie są w kolorze żółtym, mają logo lotniska, a także logo Auto Holiday Albania.

Dla tych, którzy nie lubią się stresować, najlepszym rozwiązaniem będzie transfer zamówiony podczas rezerwowania hotelu (23–25 euro za 1–4 osoby).

I wreszcie – masz również możliwość wypożyczenia samochodu na lotnisku. Dojazd do Durres zajmie Ci 30–40 min, w zależności od natężenia ruchu. Trasa jest bardzo prosta, a przyjaciel GPS na pewno Ci pomoże w odnalezieniu właściwej drogi.

Autobus z Tirany do Durres

Autobusy z Tirany do Durres regularnie odjeżdżają stąd: 41°20’39.0″N 19°46’37.0″E [https://maps.app.goo.gl/geznLhGDWy34DRzF7]. Przejazd trwa ok. 45 min, a drogi są w świetnym stanie, więc podróż jest więcej niż komfortowa. Autobusy odjeżdżają codziennie co 30 min, od 6:30 do 19:30, a bilet kosztuje tylko 1,5 euro.

Pociąg

Teoretycznie do Durres dojeżdża też pociąg, praktycznie kursuje na tyle rzadko, że nie warto zaprzątać sobie nim głowy.

Durres: Poruszanie się po mieście

Większość atrakcji Durres znajduje się na starym mieście i można je wszystkie zaliczyć podczas niewymagającego spaceru.

Po mieście kursują autobusy, średnio co 20 min. Bilety za 40 leków kupuje się u biletera podczas jazdy.

Przystanki w Durres

Główny dworzec, z którego odjeżdżają autobusy z Durres do Tirany i na lotnisko, znajduje się niedaleko portu, niecałe 2 km pieszo od amfiteatru: 41°19’04.2″N 19°27’13.4″E.

Przystanek autobusowy, z którego odjeżdżają autobusy na południe Albanii: 41°17’32.4″N 19°30’34.3″E.

Noclegi w Durres

Baza noclegowa Durres to prawie pół tysiąca obiektów. Każdy znajdzie tu coś dla siebie: od tanich prywatnych pokojów po luksusowe hotele i apartamenty z widokiem na morze. Podczas rezerwacji sprawdź położenie obiektu na mapie, aby się nie okazało, że spacer do plaży zajmie Ci szybkie 2 godz. W sezonie rezerwuj nocleg z wyprzedzaniem. Nie polecam szukania noclegów na facebookowych forach, znacznie pewniejsze są rezerwacje prz booking.com, airbnb.pl albo agoda.com.

Atrakcje w okolicy Durres

Winiarnia Kokomani (Kantina Kokomani) $$

Lokalizacja: 41°18’02.5″N 19°37’33.1″E

Otwarte

Codziennie: 11:30–17:00

Opinia Google: 4,8

https://kokomani-winery.company.site

Dojazd kiepską drogą zostanie wynagrodzony ucztą dla zmysłów. Smakowite przystawki będą czule pieścić kubki smakowe, wino wprawi błędnik w zakłopotanie, a oczy nasycą się widokami rodem z Toskanii. Nic więc dziwnego, że miejsce jest oblegane przez wycieczki zorganizowane.

Prywatny turysta może się tu pojawić bez zapowiedzi i w zamian za 20 euro otrzyma menu degustacyjne (sery, oliwki, pasty, pieczone warzywa, burek, sałatkę z pomidorów, kotleciki, pieczony chleb i 4 wina). Jeżeli jesteś zainteresowany zwiedzaniem, umów się wcześniej telefonicznie (+355 69 317 3638) lub mailowo (kokomaniwinery@gmail.com).

Do samej winnicy dojazd jest beznadziejny, ale zawzięty kierowca w samochodzie z wysokim zawieszeniem da sobie radę. Alternatywą jest wizyta w ramach wycieczki zorganizowanej albo trekking Szlakiem Winorośli z okolic Tirany.


Szlak Winorośli

Szlak prowadzi przez garbate wzgórza i gaje oliwne w kierunku wybrzeża. Po drodze mijasz małą wioskę Shesh, od której swoją nazwę biorą winogrona z regionu Tirany – Shesh i Bardhë oraz Shesh i Zi, odpowiednio białe i czerwone wino. Cel podróży to Winiarnia Kokomani, która wynagrodzi Ci trud wędrówki smacznym jedzeniem i dobrym winem.

Szlak zaczyna się w okolicy miejscowości Kashar, ma 14 km i nie zawsze jest łatwy do przejścia. Koniecznie weź ze sobą odpowiednią ilość wody i przekąski. W restauracji możesz poprosić o zamówienie taksówki powrotnej.

https://www.wikiloc.com/hiking-trails/camping-tirana-kantina-kokomani-50404920

Odległość: 14,19 km

Poziom trudności: średni

Typ: w jedną stronę

Czas: 05:45

Jeżeli boisz się, że pobłądzisz, zdecyduj się na wycieczkę z przewodnikiem. Wtedy też nie ma problemu z organizacją powrotu.

https://expatsinalbania.com/product/kashar-kokomani

Park Narodowy Divjaka – Karavasta (Parku Kombëtar Divjakë-Karavasta)

Lokalizacja: 40°55’44.4″N 19°29’50.3″E

Otwarte

Codziennie: 9:00–18:00

Bilet: 100 leków

http://akzm.gov.al/

Oaza ciszy i spokoju znajduje się zaledwie 50 km od rozwrzeszczanego Durres. Park to ogromna (222,3 km2) i niezwykła mozaika wydm, łąk, lasów iglastych i liściastych, rzek, terenów podmokłych, słonych bagien oraz pięciu lagun. Największa z nich – laguna Karavasta – ma powierzchnię ok. 4330 ha i oddzielona jest od Morza Adriatyckiego dużym pasem piasku (droniarze heavy breathing). Płaskie i piaszczyste wybrzeże parku cały czas zmienia się pod wpływem erozji, osadów niesionych przez rzeki, prądy morskie oraz działalność człowieka.

Dla wielbicieli ptaków to prawdziwy raj, bo tereny te zamieszkuje ponad 200 gatunków (w tym 15 zagrożonych), a wiele migrujących ptaków traktuje Divjakę jako przystanek w podróży. To miejsce szczególnie ukochał pelikan dalmatyński. Masz 100% szans, by go zobaczyć. Wystarczy że zajrzysz do Visitor Center (40°59’23.3″N 19°29’05.2″E), gdzie pod opieką pracowników przebywają 2 potężne jegomoście. Obok centrum informacji znajduje się 35-metrowa wieża obserwacyjna, z której spojrzysz na okolicę z lotu pelikana.

Możesz też wybrać się na rejs po lagunie i kanałach łączących ją z morzem (40°59′23.89″N 19°29′48.72″E – przystań łódek; 1500 leków za całą łódkę do 5 osób) albo spacerować po specjalnie przygotowanych drewnianych pomostach. Fani dwóch kółek mogą w Visitor Center wypożyczyć rowery.O zachodzie słońca koniecznie zmaterializuj się na plaży i przespaceruj pomostem w głąb laguny. Na plażę możesz wjechać samochodem (piasek jest utwardzony) i zostawić go na parkingu(40°58’25.6″N 19°28’30.8″E – Google Maps pokazuje, że to środek wody, ale tak nie jest).

Jeżeli spodobał Ci się nasz wpis, będzie nam bardzo miło, jak udostępnisz go dalej.
Myślę, że mogą Cię zainteresować również te wpisy na naszym blogu.
Nasze podróże możesz śledzić na bieżąco na facebooku i na instagramie.
Dzięki, że byłeś/aś z nami tu przez chwilę <3
Do zobaczenia gdzieś w drodze!

author-avatar

O Magdalena

Z wykształcenia dietetyk, z zamiłowania podróżnik. Na swoim koncie ma 33 odwiedzone kraje i apetyt na zdecydowanie więcej. Maniaczka organizowania podróży na koniec świata. Podwładna dwóch rozpieszczonych kotów.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments